Pobaltí

Trojice Pobaltských států je mnohdy opomíjeným turistickým cílem, jakoby vklíněným mezi skandinávské země a Rusko. Rozhodně je ale chybou jim nevěnovat pozornost – nabízejí mnoho zejména historických zajímavostí. A možnost během jedné výpravy důkladně procestovat minimálně trojici zemí a vyhnout se návalům jiných turistů.

Estonsko, Lotyšsko a Litva jsou zeměmi velkých kontrastů. Jsou to země, které byly součástí Sovětského svazu a Moskva se snaží je zahrnovat do svého mocenského dosahu i nyní. To je jistě i jedním z důvodů, proč tato trojice na přelomu tisíciletí tak usilovně pracovala na začlenění do NATO a Evropské unie. Jako takové tak nabízí velmi svébytnou kulturu mísící východní a západní prvky.

Litevský hrad Trakai - zdroj: http://www.sxc.hu/photo/578856

Pomiňme však politickou situaci a raději se věnujme zajímavým turistickým cílům. Není jich málo, vždyť každá z těchto tří zemí má své zápisy na seznamu světového dědictví UNESCO.

Začneme-li přírodními lákadly, pak zajímavá může být návštěva Kurské kosy – necelých sto kilometrů dlouhého úzkého poloostrova pokrytého písečnými dunami, který leží na území Litvy a ruské Kaliningradské oblasti.

Stejně tak se můžete vydat do řady z národních parků, které všechny tři země nabízí. Výběr už je na vás, ale pokud můžeme doporučit, navštivte estonský park Lahemaa, který stejně jako celá estonská krajina připomíná Finsko.

Samozřejmostí při cestě Pobaltím je návštěva všech tří hlavních měst – Vilniusu, Rigy a Talinnu. Historická centra všech tří se propracovala právě až na výše zmiňovaný seznam UNESCO. Zajímavá jsou ale i místa mimo hlavní města. V Litvě stojí za prohlídku cihlové hrady řádu Německých rytířů – například v Kaunasu a Trakai – ale i několik krásných zámků jako ten v Jalgavě. V Estonsku pak navštivte pevnost ve městě Narva.

Výprava do Pobaltí je obvykle výpravou, která navštíví všechny tři země. To doporučujeme i vám, každá má co nabídnout a žádná rozhodně není stejná jako ta předchozí. Pokud vás láká tato svébytná trojice zemí, nemáte nač čekat.

 

Kam dál?

Estonsko

Lotyšsko

Litva

 

Ilustrační snímek hradu Trakai pochází z fotobanky Stock.xchng.