To nejlepší ze severu a přírody Švédska

Jedním z hlavní lákadel Švédska jsou samozřejmě jeho národní parky. Mezi ty nejslavnější patří Abisko ležící až nad severním polárním kruhem – díky poloze jsou tu za nocí výborné podmínky k pozorování polární záře. A za dne tu zase můžete sledovat krásnou vysokohorskou přírodu s bohatou flórou a faunou.

Největším švédským parkem je Padjelanta (přes 200 tisíc hektarů), která je spolu se svými sesterskými parky největším chráněným komplexem Evropy. Jeho krajina často leží nad úrovní lesa, a tak je typická rašeliništi a vřesovišti.

Národní park Abisko

Nejstarším národním parkem Evropy (z roku 1909) je jen o trochu menší Sarek dominovaný mohutnými horami a desítkami ledovců. A severská příroda – to je Laponsko. Část tohoto proslaveného historického území se nachází právě na severu Švédska.

Severní Švédsko je neodmyslitelně spojeno s těžbou železa. Však město Kiruna je od prvního pohledu jedním velkým dolem. Se železem jsou propojeny i další zápisy na seznam UNESCO – komplex železáren v Engelsbergu a vnitrozemské městečko Gammelstad, ke kterému původně patřilo město Luleå, obrovský železný přístav. Naopak s mědí je propojen Falun ležící několik set kilometrů severozápadně od Stockholmu a ani on nechybí na seznamu UNESCO.