To nejlepší z měst a památek Norska

Norsko, to je především synonymum pro pobřeží s hlubokými fjordy a horami se spoustou ledovců. Cesta klikatícími pobřežními silnice je nádhernou podívanou. Krom hlavního města Osla lze v Norsku navštívit nespočet historickým míst, stejně jako spoustu nádherné přírody.

Norsko, to je i země zimních sportů. Jedním z jejich center je i Hollmenkollen, které leží v těsné blízkosti Osla. Druhým světoznámým je Lillehammer, ve kterém se odehrávaly zimní olympijské hry roku 1994. Pokud máte rádi lidovou kulturu, pak vás jistě potěší i místní skanzen Maihaugen.

Norsko

Bývalé hornické město Røros je díky svému historickému centru zapsáno na seznam UNESCO. Krásné je i město Trondheim, třetí největší v Norsku a do závěru 14. století i hlavní město země. Za shlédnutí stojí zejména místní katedrála, zřejmě nejslavnější v Norsku.

Mezi nejtypičtější norská panoramata tvoří pohled na město Bergen, důležitý přístavní uzel. Opravené hanzovní domy zapsané na seznam UNESCO, pevnost či středověká katedrála. To i mnohé další nabízí jedno z největších norských lákadel.

Na samotném severu leží jedna z nejvzácnější pravěkých památek Skandinávie, na seznam světového dědictví UNESCO zapsané kresby v Altě. Na jih do Alty stojí město Narvik, které si svou slávu vydobylo jako přístav pro švédskou rudu dobývanou v okolí nedalekého města Kiruna.