To nejlepší z jihu a středu Švédska

Švédsko je z naší domoviny asi nejdostupnější skandinávskou zemí. Letecké spojení do Stockholmu, ale i poměrně rychlá cesta autem, to vše činí ze Švédska jakýsi vstupní bod do Skandinávie. A Švédsko nabízí takřka veškerou esenci toho, co může sever nabídnout.

Už samotné okolí hlavního města Stockholmu, které rozhodně stojí za návštěvu, nabízí spoustu zajímavých míst. Na seznam světového dědictví UNESCO je zapsána dvojice historických lokalit Birka a Hovgården. Mnohem modernější ukázku historie ze seznamu světového dědictví UNESCO přinese barokní královský zámek Drottningholm. Zajímavostí je, že v jeho zahradách stojí sochy Adriana de Vries uloupené ze zahrad pražského Valdštejnského paláce za třicetileté války.

Stockholm

Pár desítek kilometrů severozápadně od hlavního města stojí Uppsala, proslulá svou univerzitou. V její staré části až do konce 13. století sídlili švédští králové. Městská gotická katedrála je největší chrámovou stavbou Skandinávie a zajímavá je i stará budova univerzity z konce 15. století.

Mezi největší technické zázraky Švédka patří Göta kanál – 190kilometrová spojnice mezi Severním a Baltským mořem. S mořem je pak spojeno město Karlskrona, které bylo založeno jako základna švédského námořnictva. Jeho historická část je zapsána na seznam UNESCO. Na samotném jihu země pak stojí historické město Lund, které bylo dlouhou dobu nejvýznamnějším městem Švédska.

Dalším zápisem do seznamu UNESCO je obec Tanum proslavená pravěkými a starověkými památkami – mezi nimi řadou skalních kreseb.

Trochu jiné Švédsko nabídne ostrov Gotland, který může být cílem celé dovolené sám o sobě. Charakteristické pobřežní útvary a ideální podmínky pro cyklistiku sem každoročně lákají spousty turistů. Na ostrově si rozhodně nenechte uniknout hlavní město Visby s celou řadou středověkých památek, díky kterým je zapsáno i na seznam UNESCO. Druhou variantou podobné ostrovní výpravy je pak druhý největší ostrov Öland.