To nejlepší z Finska

Finsko je pro středoevropské cestovatele asi tou nejvzdálenější ze severských zemí. Nejlepší dopravní spojení do Finska je jednoznačně letecky. A navíc k tomu, z Helsinek se nabízí takové množství vnitrostátních spojení, že se až do Laponska dostanete doslova za pár hodin.

Muzeum Arktikum v Rovaniemi

Zajímavá místa

Jednou z hlavních turistických oblastí je okolí hlavního města Helsinek. Trojúhelník trojice největších měst Helsinky-Turku-Tampere vyznačuje města, která byste si neměli nechat ujít. Turku je bývalým hlavním městem země a za pozornost stojí zejména místní katedrála a hrad. Naopak Tampere má za sebou mnohem kratší historii a krásné je především bývalé průmyslové centrum okolo peřejí Tammerkoski.

Výhled na Tampere

Z dalších jihofinských měst stojí za pozornost Porvoo se svými starými rudě natřenými skladištními budovami. Milovníky architektury určitě bude lákat návštěva alma mater nejslavnějšího finského architekta Alvara Aalta, města Jyväskylä.

Z jihu Finska je to jen kousek do dvou dalších zajímavých oblastí – divoké Karélie na východě země na hranicích s Ruskem. Zde krom krásné přírody najdete i město Savonlinna proslavené svým krásným hradem – jedním z mála v zemi. Naopak na Jihozápad od Helsinek jsou Ålandské ostrovy, souostroví geograficky i kulturně na hranicích mezi Finskem a Švédskem.

Příroda

Finsko, to je ale i nádherná příroda. V zemi najdete obrovské množství národních parků. Mezi ty nejkrásnější patří třeba Oulanka, Helvetinjärvi či Urho Kekkonen. Synonymem pro divokou přírodu je zejména nejsevernější část země, kde se rozkládá finské Laponsko – země hlubokých lesů, sobů a prapůvodních obyvatel, Sámů.

Finsko, to je hlavně krásná příroda na každém kroku