Stockholm

Stockholm je nejen hlavním městem Švédska, ale rozhodně i srdcem celé Skandinávie. Vždyť v jeho aglomeraci žijí téměř dva miliony obyvatel. Je to kosmopolitní město, ve kterém si každý přijde na své.

Stockholm leží na pobřeží moře a na celé řadě ostrovů a ostrůvků. Je tak doslova protkán sítí zálivů, průplavů a vodních cest.

Co vidět ve Stockholmu, hlavním městě Švédska

Takřka povinnou je návštěva starého městského centra Gamla Stan. Je to ostrov protkaný spletí uliček obklopených starými stavbami. Právě zde najdete i královský palác. Dalším místem, které stojí za to zahlédnout alespoň zdálky, je bílá kulovitá aréna Globe.

Stockholm - Gamla Stan

Ve Stockholmu samozřejmě máte přiležitost navštívit řadu nejrůznějších muzeí. Jedny z nejslavnějších najdete v parku Djurgården a jeho okolí. Ať už je to Skansen nebo muzeum Vasa, ve kterém je uložena restaurovaná válečná loď ze 17. století. Příznivce umění pak bude jistě lákat návštěva Nationalmuseet.

Jak se dostat do Stockholmu?

Do Stockholmu se dostanete snadno letecky – nejbližším velkým letištěm je Arlanda, ale zejména levnější aerolinky využívají i vzdálenější vzdušné přístavy. Ze všech se ale snadno dostanete autobusovou dopravou přímo do města. Alternativou je rozhodně i cesta autem, nejčastěji asi s využitím trajektu z německého přístavu.

Stockholm je krásným městem, které má co nabídnout takřka každému. Najdete v něm rušná místa patřící k pravé kosmopolitivní metropoli i klidné kouty v parcích a lesích, které jsou na jeho území umístěny. Pokud chcete ochutnávku Skandinávie, pak je Stockholm tím nejlepším prvním krokem.