Oslo

Oslo je srdcem Norska se zhruba 1,5 milionem lidí žijících v jeho aglomeraci. Je to historické královské město a při jeho návštěvě si na své přijde snad každý.

Krásy Osla, hlavního města Norska

Pokud začneme s historickými pamětihodnostmi, tak za prohlídku stojí budovy Královského paláce či radnice. Krásná je rovněž katedrála či hrad z konce 13. století Akershus. To vše najdete v blízkosti samotného městského centra.

Milovníky zimních sportů bude jistě lákat návštěva proslaveného centra Holmenkollen, jehož počátky leží už v závěru 19. století. Je to celosvětově proslavené centrum skoků na lyžích a běžeckého lyžování, kterým je věnováno i místní muzeum. A právě muzeí se v Oslu nachází bezpočet – jmenujme třeba ta věnována Vikingům či voru Kon-Tiki, ale na své si přijdou i příznivci umění, přírody či techniky.

Oslo - muzeum Kon Tiki

Odpočinkem po obcházení zajímavých míst může být zaplavání v některém z četných jezer (jen pozor na ta fungující jako zásobárny pitné vody). Nebo si můžete půjčit kolo a vyrazit po stezkách některého z četných lesů, které se v Oslu a jeho okolí nacházejí.

Jak se do Osla dostat?

Nejsnadněji se do Osla opět dostanete letecky. Hlavním letištěm je Gardermoen, ale alternativně můžete využít i služeb letišť Moss a Sandefjord. Cesta autem ze středu Evropy už je malinko komplikovanější než v případě Stockholmu, ale stále zůstává reálnou alternativou.

Oslo patří mezi městské klenoty Skandinávie. Můžete v něm zažít vše od sportovních výkonů až po prohlídku nádherných pamětihodností. Pokud chcete poznat Norsko, nemůžete začít na lepším místě.