Litva

Litva je nejjižnější z pobaltských zemí a největší z nich. Je to rovinatá země, jejíž nejvyšší vrcholek nedosahuje ani 300 metrů. Příroda v zemi není příliš zajímavou a je pokryta velkým množstvím jezer ledovcového původu.

I stará část litevského hlavního města Vilniusu patří na seznam světového dědictví UNESCO. Na tvář města měl v minulosti vliv velký podíl židovského obyvatelstva, díky kterému se Vilnusu přezdívalo „Jeruzalém severu.“

Litva stejně jako okolní oblasti nabízí řadu historických památek – typické jsou zejména cihlové hrady z dob Řádu německých rytířů a boje proti němu. Jejich příkladem je třeba ostrovní hrad Trakai.

Hrad Trakai

Pěkná je i prohlídka druhého největšího litevského města Kaunas, kde najdete řadu památek, muzeí i další z rozsáhlých litevských hradů.

Za návštěvu samozřejmě stojí i litevská příroda. Ta sice obecně není příliš atraktivní, ale na druhou stranu má země přeci jen jednu přírodní památku, která se dostala až na seznam světového dědictví UNESCO. Je to písečná Kurská kosa – úzký poloostrov vybíhající do moře, na němž jsou až několik desítek metrů vysoké písečné duny. Pokud chcete přeci jen poznat víc litevské přírody, najdete v zemi i několik národních parků, například Aukštaitja.

Litva je vynikajícím vstupním místem pro vaši výpravu do Pobaltí, ačkoli klidně byste v ní samotné mohli strávit týden prohlídkami těch nejkrásnějších míst.

 

Autorem fotografie hradu Trakai je Julo, šířeno  (Wikipedia) pod licencí Creative Commons.