Helsinky

Už přes dvě století jsou hlavním městem Finska Helsinky. Je to metropole, v jejíž aglomeraci (do které patří i města Espoo a Vantaa) žije 1,3 milionu obyvatel – prakticky čtvrtina obyvatelstva celého Finska.

Jak se dostat do Helsinek?

Helsinky byly založeny roku 1550 a dnes jsou spojnicí mezi Skandinávií a Ruskem. Nejsnadněji se do nich dostanete letadlem. Let Praha-Helsinky (finské letiště se nachází ve Vantaa) zabere okolo dvou hodin. Taková cesta autem a následně trajektem by byla mnohem delší.

Co stojí v Helsinkách, hlavním městě Finska, za vidění

Pokud chcete zažít velkoměstský život, pak právě Helsinky jsou ve Finsku tím pravým místem. Na své si ale přijdou i milovníci památek – přes ani ne 500 let historie v hlavním městě najdete celou řadu krásných pamětihodností. Od množství originálních kostelů až po pevnost Suomenlinna ležící na ostrově chvilku plavby z hlavního přístavu.

Helsinky jsou ale proslulé i moderní architekturou, například kulturním domem Finlandia od nejslavnějšího finského architekta Alvara Aalta. Výborným výchozím místem pro vaše toulky je hlavní nádraží. Jižně od něj pak leží výpravné obchodní třídy a již zmiňovaný přístav s napojením do celé řady severských měst.

Helsinky v noci

Naopak na severozápad se můžete vydat podél dlouhé Mannerheimintie, na které leží řada významných staveb a po které dojdete až k olympijskému stadionu.

Helsinky jsou krásným městem, které rozhodně stojí za jeden či hned několik dní z vaší výpravy do Finska. Zároveň je můžete využít jako výchozí bod pro vaše další cesty po této zemi – ať už autem či některým z dálkových autobusů či letů.