Estonsko

Nejseverněji z trojice pobaltských zemí leží Estonsko. Je to země velmi blízká Finsku – a to nejen díky tomu, že estonština je finštině velmi podobná. Však i sami Estonci se spíše považují za Seveřany, než obyvatele Pobaltí.

I příroda této nížinaté země totiž připomíná Finsko. Estonsko takřka z poloviny pokrývají lesy a je v něm půl druhého tisíce jezer (největší je Čudské jezero – čtvrté největší v Evropě – leží na hraních země s Ruskem).

V hlavním městě Talinnu, do kterého se můžete dostat i po moři trajektem třeba ze Stockholmu či Helsinek, můžete vyrazit do starého města, které je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Zbytek estonských měst moc zajímavostí neskrývá – pokud však budete mít čas, navštivte druhé největší město země Tartu či letovisko Pärnu.

Hrad Kuressaare

Ani pro Litvu a Lotyšsko tak typické hrady v Estonsku moc nenajdete. Rozhodně ale navštivte město Narva na hranicích s Ruskem. Město na břehu stejnojmenné hraniční řeky má zachovalou pevnost, která má na druhém břehu svůj ruský protějšek ve městě Ivangorod. Tyto dvě pevnosti stojící proti sobě patří k nejzajímavějším pohledům, které se vám v Estonsku mohou naskytnout.

Nejkrásnější přírodu v Estonsku najdete pravděpodobně v národním parku Lahemaa. Vždyť právě zde na začátku sedmdesátých let minulého století vznikl první národní park na území tehdejšího Sovětského svazu. Lahemaa leží na severním pobřeží země na čtveřici poloostrovů vybíhajících do Finského zálivu. Alternativou k němu pak může být národní pak Soomaa chránící vzácné mokřady.

 

Autorem fotografie hradu Kuressaare je Ivo Kruusamägi (Wikipedia), šířeno pod licencí Creative Commons.